Tabellnaboer i vestlandsderby

Før kampen: Sogndal - Aalesund.

Annonse:

Foto: Jon Forberg

Sogndal – Aalesund
OBOS-ligaen, runde 6
Fosshaugane Campus fredag klokka 18.00

Kampen ser du på MAX eller Discovery Pluss.

To av opprykkskandidatene i ligaen møtes fredag klokka 18.00, men akkurat nå med litt avstand opp til de øverste plassene.

Hjemmelaget

Sogndal er vertskap på Fosshaugane Campus, en arena Aalesund har gjestet. En rekke ganger. Eirik Bakkes mannskap befinner seg på niendeplass med fem poeng, to poeng bak AaFK på åttendeplass. Gutta fra saftbygda kommer fra en sterk 0-4-seier mot Ranheim på bortebane - lagets første seier denne sesongen. Før den kjærkomne trepoengeren så resultatene slik ut:

Sogndal - Ull/Kisa 1-1
Stjørdals-Blink - Sogndal 2-1
Sogndal - Fredrikstad 1-2
Sogndal - Sandnes Ulf 2-2

Hjemmelaget står altså uten seier på sine tre første hjemmekamper. To uavgjorte og ett tap er fasiten før møtet med Aalesund, som ennå har til gode å ta poeng på fremmed gress.

Bortelaget

AaFK har sju poeng hjemme, men null borte. Dette etter tap mot Raufoss og Start, men kanskje snur det mot Sogndal?

AaFK vant den forrige seriekampen mellom lagene i saftbygda. I 2019 ble det 2-3-sier for de oransje.

Aalesunds poeng er altså tatt på hjemmebane i 2021. Bryne og KFUM Oslo er det blitt til sammen seks poeng mot. AaFK hadde den høytflyvende serielederen Fredrikstad på gaffelen i forrige serierunde, men et godt AaFK-lag klarte ikke å utnytte de mange sjansene sine til å punktere kampen på 2-1. Istedenfor var det rødbuksene som scoret, og dermed endte det 2-2 på den flunkende nye kunstgressmatta på Color Line Stadion.

Tallenes tale

Vi inkluderer litt tall også i denne før kampen-artikkelen.

Fem kamper er spilt, og det kan være litt interessant å se hvilke spillere som har vært involvert i samtlige kamper. Keeper Michael Lansing har spilt samtlige 450 minutter. Det samme har Simen Rafn og Erlend Segberg. Simen Bolkan Nordli, Sigurd Haugen og Kristoffer Ødemarksbakken har også vært involvert i samtlige av kampene, men alle har blitt byttet ut to eller flere ganger.

Mannen som har puttet flest mål hittil, er Sigurd Haugen. Angriperen har tre fulltreffere på fem kamper og kan sies å ha kommet godt i gang. Kristoffer Ødemarksbakken er nærmest med sine to scoringer. Det som ikke må gå upåaktet hen, er at Simen Bolkan Nordli står med hele fire målgivende på fem kamper. Det er flest av samtlige spillere i OBOS-ligaen!

For Sogndal vedkommende er det keeper Sergine Mbaye, forsvarsspillerne Daniel Eid (sønn av Sindre), Martin Ove Roseth, Axel Kryger og midtbanemann Kristoffer Nessø som har vært på banen i fem av fem.

Laget har to unge spillere med ikke ukjente fedre. I tillegg til nevnte Eid selvfølgelig.  Johan Bakke (17), sønn av hovedtrener Eirik, har to kamper fra start. Noah Solskjær (21), sønn av United-manager Ole Gunnar, har ennå ikke fått spilletid for Sogndal.

Laget har ni scoringer hittil. Over halvparten er det Kristoffer Hoven som står bak. Med fem nettkjenninger er 24-åringen toppscorer i OBOS-ligaen. I fjor endte han på 17 mål og ble nummer to på toppscorerlista i divisjonen.

Runden

I tillegg til Sogndal - Aalesund, spilles følgende kamper:

Bryne - Grorud
KFUM Oslo – Ranheim
Raufoss – Jerv
Start - Ull/Kisa
Stjørdals-Blink - Sandnes Ulf
Strømmen -       Åsane
Fredrikstad - HamKam

Annonse fra Obos-ligaen: