Ber om folkets hjelp til derby-navn

Lørdag 2. mai skrives et lite stykke historie når kvinnelagene til Molde og Aalesund møtes for aller første gang på øverste nivå. Klubbene har allerede varslet ambisjoner om å gjøre oppgjøret til noe helt unikt – og inviterer publikum til å komme med forslag til hva derbyet skal hete.

Annonse:

Foto: AaFK

«Verdens vakreste derby» er merkelappen. Men hovedaktørene Molde og Aalesund ønsker, i lag med samarbeidspartner Sparebanken Møre, å få på plass et treffende derbynavn som raskt kan bli del av folks dagligtale.

– Vi oppfordrer alle supportere, lokalpatrioter og kreative sjeler til å komme med sine forslag på Instagram og Facebook. Begge klubbene og banken har lagt ut egne poster der folk kan kommentere. Håpet er å ha det nye navnet på plass innen kampen på Aker stadion lørdag 2. mai, sier Erlend Holmlund, leder kvinnefotball i Molde FK.

Selv om lanseringen av det nye navnet skal skje i forbindelse med det historiske første møtet  mellom kvinnelagene i Toppserien, er planen er at derbytittelen også skal tas i bruk på herresiden.

– Det er ikke et must for et fotballderby å  ha et eget navn, men vi tror det hjelper når vi skal bygge dette oppgjøret til noe spesielt. Vi drømmer om et navn som er unikt og intuitivt – noe som ikke er brukt før og som passer begge klubbenes identitet, og som både publikum og medier umiddelbart tar i bruk i dagligtalen. Det bør helst være kort og catchy, og høres bra ut både på norsk og engelsk, sier Sven Giske, arrangementssjef i Aalesunds FK.

Planlegger folkefest

Det er ikke bare dåpen som skal sørge for spesielle rammer rundt kampen. Sammen med Sparebanken Møre legger klubbene til rette for en folkefest på Aker stadion. Tusen billetter skal deles ut til breddelag i distriktet, det blir Fan Zone-aktiviterer utenfor arenaen, og lagenes supportere skal utkjempe en egen TIFO-konkurranse på tribunen. Det avholdes også trenerforum i Molde samme helgen, og  banken planlegger gratis bussreise for tilreisende bortefans.

Alt ligger med andre ord til rette for en skikkelig fotballfest i Molde lørdag 2. mai.

 

For mer informasjon, kontakt:

Erlend Holmlund

Leder kvinnefotball Molde FK

478 54 287

[email protected]

 

Sven Giske

Arrangementssjef, Aalesunds FK

480 93 734

[email protected]

 

Linda Rafteseth Grimstad 

Seniorrådgiver Sparebanken Møre

482 38 641

[email protected]

 

Annonse fra Eliteserien: